Warto odwiedzić je ze względu na architekturę budynku oraz jego historię, a także ciekawe ekspozycje na temat papiernictwa oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach czerpania papieru.
Muzeum mieści się w ponad 450-letnim młynie papierniczym, który jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, a także jednym z niewielu na świecie. Aktualnie trwają pracę nad wpisaniem go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie młyn ma status pomnika historii.
Wystawa główna w Muzeum Papiernictwa pozwala na dowiedzenie się więcej na temat historii papieru. Podczas zwiedzania można zobaczyć historyczną halę produkcyjną, pomieszczenia z zabytkowymi polichromiami, a także galerię papieru.
Zwiedzanie odbywa się indywidualnie. W cenie biletu jest możliwość skorzystania z audio-przewodnika. Są dwie trasy zwiedzania, dla dzieci i dla dorosłych. Lektor dopasowuje liczbę informacji do wieku.
Ciekawą atrakcją jest także wystawa „Sztuka i pieniądze”, na której zaprezentowane są polskie banknoty z lat 1794-2017. Na wystawie jest wiele elementów multimedialnych. Można też sprawdzić jak zabezpieczone są nasze banknoty (np. pod mikroskopem, czy światłem UV).
Ciekawą formą zwiedzania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest udział w warsztatach czerpania papieru. Podczas zajęć można wykonać kartkę z elementami roślinnymi techniką opracowaną w średniowiecznych Włoszech (papier czerpany).