Zalew w Radkowie oraz platforma

Gdzie wybrać się z dziećmi w upalny dzień? Radków zalew oraz platforma!

Ciekawym miejscem w Górach Stołowych jest Radków. To mała miejscowość położona w malowniczej dolinie rzeki Pośna u stóp Szczelińca z zachowanym średniowiecznym układem ulic oraz fragmentem mur obronnych. Warto przespacerować się po centrum, choć my zachęcamy do skierowania się w stronę zalewu i platformy na Górze Guzowata.

 

ZALEW W RADKOWIE


W Radkowie znajduje się 5 hektarowy zalew rekreacyjny. Zachwyca pięknymi widokami i dobrą infrastrukturą. Część zalewu jest zarybiona, a część przeznaczona na kąpielisko. Wokół zalewu poprowadzona jest 1,5 km ścieżka. Jest trawiasta plaża, plac zabaw z tyrolką, siłownia zewnętrzna oraz wiaty z miejscem na ognisko.

 

Warto przespacerować się przez molo i usiąść w altanie z widokiem na góry, w tym charakterystyczną czeską Corunę odbijające się w tafli zalewu.

Tuż obok zapory na Zalewie w Radkowie znajduje się żółty szlak turystyczny prowadzący przez Wodospad Pośny do Pasterki (klik). Zalew w Radkowie jest także dobrym punktem na rozpoczęcie wycieczki do punktu widokowego na Górze Guzowata, przy czym ta trasa, choć mierząca zaledwie 360 metrów, jest dość stroma.

PUNKT WIDOKOWY NA GÓRZE GUZOWATA

 

Na Górze Guzowatej górującej nad Radkowem i Zalewem w Radkowie wybudowano charakterystyczną platformę widokową. Ma kształt elipsy i pięknie prezentuje się na zdjęciach, a odwiedzającym oferuje przepiękne widoki zarówno na polską, jak i czeską część Gór Stołowych.

Platforma znajduje się na wysokości 492 m n.p.m. i została wybudowana w punkcie widokowym, który istniał w tym miejscu jeszcze przed II Wojną Światową. Na górze znajduje się wiata, ławki, stoły oraz stojaki rowerowe.

Tuż obok znajduje się parking oraz asfaltowa droga prowadząca od ul. Grunwaldzkiej w Radkowie. Można też skorzystać ze stromego i oznakowanego podejścia od strony zalewu. Podejście, choć nieco trudne, prowadzi pięknym lasem i oferuje dodatkowe punkty widokowe.

WODOSPAD POŚNY

Innym miejscem, które warto odwiedzić w okolicy Radkowa jest Wodospad na rzece Pośna. Można to zrobić od strony zalewu (żółty szlak, 37 min w jedną stronę), albo z parkingu przy Drodze Stu Zakrętów (zielony szlak, 10 min). Rzeka Pośna przepływa przez buczynę sudecką.

Wodospad Pośny to tak właściwie kilka małych kaskad leżących na wysokości 550 m n.p.m. Warto odwiedzić to miejsce bezpośrednio po intensywnych opadach, bo w czasach suszy nie prezentuje się zbyt okazale. W okolicy można znaleźć pozostałości po kamiennych schodach, fontannie oraz architekturze turystycznej z początku XX-wieku. W tamtych czasach wodospad był częstym miejscem spacerowiczów odpoczywających w Karłowie.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W RADKOWIE

 

  • Radków znajduje się 22 km od Kudowy-Zdroju.
  • Droga prowadzi malowniczą Szosą Stu Zakrętów, przy której znajduje się wiele ciekawych wyjść na krótkie szlaki m.in. Fort Karola (link), Narożnik (link), Radkowskie Bastiony (link), Wodospad Pośny.

Radków zalew i platforma

Radków zalew i platforma

Radków zalew i platforma

Radków zalew

Radków platforma widokowa

Radków zalew i platforma

Radków plac zabaw

Radków zalew