Kudowa Zdrój

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Gdzie wybrać się z dziećmi i co zwarto zobaczyć w Kudowie Zdroju.

Kudowa Zdrój

 

Kudowa Zdrój to jedna z piękniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Leży tuż przy polsko-czeskiej granicy, na Ziemi Kłodzkiej , w kotlinie pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Orlickimi. Jest doskonałą bazą wypadową na górskie wędrówki, ale sama także oferuje szereg atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu na łonie przyrody i nie tylko.

 

 

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

 

Sercem miasta już od XVII wieku jest Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Jego pojawienie się w mieście ma ścisły związek z odkryciem na tych ziemiach bogatych w minerały wód zdrojowych i intensywnym rozwojem uzdrowiska.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju leży w samym centrum miasta zajmując niemal 13 hektarów powierzchni. Główne wejście do parku znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Stanisława Moniuszki i Zdrojowej tuż obok pięknego budynku uzdrowiskowego „Polonii”. Prócz sanatorium mieści się w nim Teatr Zdrojowy im S. Moniuszki, w którym odbywają się koncerty znanego na całym świecie Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.

Wchodząc do parku wita nas przepiękna fontanna, dywany kwiatowe, a także aleja z dziesiątkami okazałych palm. Po jednej stronie plac zamyka Sanatorium Zameczek, po drugiej Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie Zdroju, która uchodzi za jedną z piękniejszych na Dolnym Śląsku.

Pijalnia Wód Leczniczych w Kudowie Zdroju

 

Pijalnia Wód Leczniczych w Kudowie Zdroju została zbudowana na początku XX wieku nawiązując stylem architektonicznym do baroku i secesji. Ma półkolisty kształt. Przy wejściu znajduje się zabytkowa studnia, najstarsze ujęcie wody mineralnej w Kudowie-Zdroju pochodzące jeszcze z 1587 roku.

W budynku pijalni można spróbować wód mineralnych z dwóch źródeł: Śniadecki i Marchlewski. Obie wody dostępne są w wersji ciepłej i zimnej. Warto mieć ze sobą swój własny kubeczek, choć na miejscu można zakupić pamiątkowe „pijałki” lub kubeczki jednorazowe. Kuracjusze mogą korzystać z pijalni bezpłatnie, pozostałych gości obowiązują bilety wstępu (4 zł za osobę dorosłą i 1,5 zł za dziecko od 7. roku życia). Pijalnia jest czynna od 7 do 18 w tygodniu i od 10 do 18 w weekendy.

Będąc w środku warto zwrócić uwagę nie tylko na intensywnie zieloną roślinność i charakterystyczny zapach wydobywający się z kraników z wodą, ale także na ściany pokryte malowidłami. To dzieła węgierskiego malarza Arpada Moldara przedstawiające walory Dolnego Śląska z początku XX wieku.

W bliskim sąsiedztwie Pijalni Wód Mineralnych znajduje się muszla koncertowa i hala spacerowa, zwana także „Teatrem pod Blachą”. W obu miejscach rozbrzmiewa muzyka podczas koncertów Festiwalu Moniuszkowskiego odbywającego się w Kudowie Zdroju już od 1962 roku.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Promenada w Kudowie; czas na lody, wodę i zabawę!

 

Przez park prowadzi szeroka promenada. Rozpoczyna się na placu obok Pijalni, a kończy na malowniczym stawie.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju od początku zaaranżowany był w stylu angielskim. Porasta go bujna roślinność, zarówno rodzima, jak i egzotyczna. Tutejsze rośliny sprowadzono z Ameryki Północnej, czy Bliskiego Wschodu. Wśród wiekowych świerków sudeckich, buków purpurowych, czy jesionów wyniosłych spotkać tu można różaneczniki, agawy, kaktusy, opuncje, czy draceny.

Tuż przy promenadzie znajduje się źródło Moniuszki, czyli odwiert K200. Można tu bezpłatnie spróbować niefiltrowanej wody mineralnej. Po drugiej stronie promenady, nieco ukryty znajduje się plac zabaw dla dzieci, a kawałek dalej powstaje tężnia solankowa (otwarcie planowane na lipiec 2022).

 

Góra Parkowa 477 m n.p.m. w Kudowie Zdroju, idealna na spacer z dziećmi

 

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju naturalnie przechodzi w las na zboczach Góry Parkowej. Ta wznosząca się na wysokość 477 m n.p.m. góra jest już częścią masywu Gór Stołowych. Przez Górę Parkową poprowadzony jest zielony szlak turystyczny, a na południowym zboczu znajduje się Altana Miłości, która jest doskonałym puntem widokowym na okolice. Ogród Muzyczny.

Ogród Muzyczny w Kudowie-Zdroju

 

Dzisiejsza historia i renoma Kudowy-Zdroju niewątpliwie związana jest ze wspominanym Festiwalem Moniuszkowskim organizowanym tu od 1962 roku. Zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia słychać w mieście przepiękną muzykę, która rozbrzmiewa w tutejszym Teatrze Zdrojowym, a także w Parku Zdrojowym.

Inicjatorem Festiwalu Moniuszkowskiego był tutejszy społecznik, harcmistrz Władysław Skoraczewski. W podziękowaniu za sprowadzenie do Kudowy-Zdroju wielkiej sztuki, na skrzyżowaniu ulicy Zdrojowej i Jana Pawła II urządzono skwer jego imienia.

Ogród Muzyczny w Kudowie-Zdroju stał się jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Znajdują się tu rzeźby instrumentów przyozdobione kwiatami.

 

Gdzie zjeść będąc w Kudowie Zdroju? Polecamy: Cudova Bistro oraz cukiernia Asia Basia.

 

Dlaczego właśnie warto zjeść w Cudova Bistro? Prawie sześciuset użytkowników Tripadvisor  dało nam średnią ocenę 4.5 na 5. Natomiast z ponad 3 tys. użytkowników Google nasza średnia to również 4.5 na 5 – DZIĘUJEMY – Mamy nadzieję, że po zjedzeniu czegoś absolutnie pysznego dacie nam pełną piątkę(staramy się, bardzo).

Najlepsza cukiernia w Kudowie-Zdroju? Oczywiście Cukiernia Asia Basia ul. Zdrojowa 38a,  powali każdego łasucha z nóg! W opiniach Google dostaliśmy zawrotne 4.6 na podstawie niemal 800 klientów. Bardzo, bardzo dziękujemy!

Czym możemy się pochwalić:

  • LODY: tylko naturalne składniki – jaja, śmietana, mleko, owoce…
  • MAKARONIKI: Francuskie ciasteczka przygotowane z białek, migdałów i cukru.
  • TORTY, CIASTA, PĄCZKI, KAWA…

Co jeszcze można robić z dziećmi będąc w Kudowie-Zdroju? Co zobaczyć, gdzie się bawić i gdzie zjeść?

 

  • Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

  • Pijalnia Wody Mineralnej

  • Park Linowy i Rozrywki Kudowa Zdrój

  • Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

  • Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju

  • Muzeum Zabawek Bajka

  • Muzeum Żaby wraz ze ścieżka edukacyjną „Płazy”

  • Ścieżka dydaktyczna Płazy

Najlepsze parki rozrywki i place zabaw dla dzieci w Kudowie-Zdroju

 

 

  • Capitalna Zabawa

    • Adres: Jana Matejki 1, 57-350 Kudowa-Zdrój

    Park linowy i park rozrywki

    • ul. Słoneczna 2a, 57-350 Kudowa-Zdrój

    Darmowy plac zabaw w Parku Zdrojowym:

    • Adres: Aleja Jana Pawła II, 57-350 Kudowa-Zdrój
      Godziny: Czynne całą dobę

Podpowiadamy: co robić z dziećmi kiedy pada deszcz. W jakie miejsca można wybrać się z dzieckiem będąc w Zieleńcu, aby aktywnie spędzić czas. Miejsca w pobliżu: Zieleńca, Kłodzka, Dusznik-Zdroju, które warto odwiedzić.

Białe szaleństwo

Zieleniec to raj dla miłośników białego szaleństwa. Ośrodek oferuje narciarzom i snowboardzistom doskonale przygotowane trasy narciarskie, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Trasy zjazdowe są zróżnicowane pod względem trudności, od bardzo łatwych dla początkujących, po bardzo wymagające.

Ośrodek narciarski

Zieleniec to raj dla miłośników białego szaleństwa. Ośrodek oferuje narciarzom i snowboardzistom doskonale przygotowane trasy narciarskie, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Trasy zjazdowe są zróżnicowane pod względem trudności, od bardzo łatwych dla początkujących, po bardzo wymagające.

Szlaki turystyczne

Zieleniec to świetna baza wypadowa do wszelkich pieszych wycieczek w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie, a także wiele innych.
Torfowisko pod Zieleńcem, Błędne Skały, Masyw Śnieżnika,
Szczeliniec Wielki, Szczytna – Punkt widokowy, Adršpach – Skalne Miasto

Trasy biegowe

Zieleniec to także doskonałe miejsce wypadowe dla miłośników nart biegowych. Na odwiedzających czeka ponad 200 km tras biegowych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Nordic Walking

Okolice Villi to wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu. Miłośnicy Nordic Walking mają tu wiele możliwości wyruszenia na rozmaite trasy, które stanowią zarówno niezbędną dawkę aktywności, jak i codziennie zapewnią nowe, niezapomniane wrażenia poprzez kontakt z otaczającą przyrodą. Otoczenie Villi CamInSki to nieskończona sieć szlaków i dróg idealnych do Nordic Walking. Łagodne nachylenia i piękne krajobrazy spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających Gości.

Spływy kajakarskie

Zieleniec to świetna baza wypadowa do wszelkich pieszych wycieczek w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie, a także wiele innych.
Torfowisko pod Zieleńcem, Błędne Skały, Masyw Śnieżnika,
Szczeliniec Wielki, Szczytna – Punkt widokowy, Adršpach – Skalne Miasto

Gdzie na golfa? Pole golfowe GOLF SPA Szczytna

Pole golfowe – 9 dołków PAR 34, Driving Range & Putting Green, wypożyczalnię sprzętu i piłek golfowych, lekcje gry w golfa (indywidualne i grupowe), pokazy golfowe z wykładem na temat etykiety i reguł gry w golfa, kliniki i pikniki golfa dla początkujących skierowane dla grup zorganizowanych, imprezy okolicznościowe dla grup zorganizowanych

Disk Golf Park - atrakcja dla całej rodziny w Zieleńcu

9 dołków, za realizację odpowiadał Disc Golf Poland co jest gwarancją wysokiego profesjonalizmu. Maty rozbiegowe ze sztucznej trawy, certyfikowane kosze używane podczas największych turniejów na świecie. Długości dołków od 50 do 150 idealne zarówno dla dzieci jak rodziców. Zróżnicowany obszar leśny, naturalne przeszkody i różnice wysokości urozmaicają grę.

Rafting Bardo

Rafting przełomem Bardzkim to spokojny spływ na sprzęcie, który umożliwia bezpieczną przeprawę, Osoby czujące się niepewnie w wodzie mogą popłynąć razem z doświadczonym instruktorem. Dostępny sprzęt to pontony siedmioosobowe, kajaki trzy osobowe, oraz kajaki jedno osobowe.