Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały to idealna wycieczka na spacer z dziećmi. Skąd wyruszyć na i gdzie zaparkować idąc na Błędne Skały? – dowiecie się z tekstu.

Błędne Skały w Górach Stołowych, to obok Szczelińca Wielkiego druga najpopularniejsza atrakcja w Górach Stołowych. Nic dziwnego, takich skalnych labiryntów i punktów widokowych trudno szukać w innych zakątkach Polski.

 

Błędne Skały w przeciwieństwie do Labiryntu Skalnego na Szczelińcu Wielkim są niemal płaskie, a zaparkować można tuż przy wejściu na szlak. Czym zatem są Błędne Skały? To zespół bloków skalnych leżących na wysokości 853 m. n.p.m. na zboczach góry Skalniak, które za sprawą działania wiatru i wody prezentują piękne korytarze, układające się w przepiękne skalne labirynty.

Niegdyś były nazwane Dzikimi Dziurami lub Wilczymi Dołami. Obecnie funkcjonują pod nazwą Błędne Skały, choć za sprawą poprowadzonej przez nie oznakowanej trasy, nie sposób w nich aktualnie zabłądzić.

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że wśród skał były kręcone m.in. „Opowieści z Narni – książę Kaspian”.

 

GDZIE ZAPARKOWAĆ IDĄC NA BŁEDNE SKAŁY

 

Błędne Skały można zwiedzić na dwa sposoby. Dłuższy, to zaparkowanie na dole, na bezpłatnym parkingu znajdującym się przy Drodze Stu Zakrętów. Parking znajduje się około 10 min od Kudowy-Zdroju. Droga z parkingu do Błędnych Skał to 3,5 km, 235 m przewyższenia, co zajmuje około 75 min. Do tego czasu należy doliczyć pętle wśród Błędnych Skał, oraz powrót.

Drugim, krótszym i łatwiejszym sposobem jest wjazd na górny parking na Błędnych Skałach. Parking jest płatny (30 zł), a wjazd i zjazd odbywa się o konkretnych godzinach. Trasa jest jednokierunkowa i prowadzi przez piękny las Gór Stołowych.

JAK WYGLĄDA TRASA PRZEZ BŁĘDNE SKAŁY?

 

Dojście z parkingu do kas biletowych na Błędne Skały jest bardzo dobrze oznakowana. Można pójść odrobinę dłuższą drogą przez las, albo krótszą, prowadzącą drogą dojazdową na parking dla autobusów.

Po zakupie biletów lub pokazaniu tych zakupionych online (polecamy tą opcję) obieramy szlak oznaczony zielonymi strzałkami. Na samym początku warto odbić na punkt widokowy „Skalne Czasze” skąd widać Szczeliniec, ale też Karkonosze. Następnie kierujemy się już na czerwony szlak przez Błędne skały. Trasa prowadzi przez wąskie korytarze wśród piaskowców. Wiele z nich jest opisanych, a wiele z nich pozostawia pole dla naszej wyobraźni.

Duża część trasy poprowadzona jest po drewnianych pomostach. Zarówno Błędne Skały jak i Labirynt Skalny na Szczelińcu są mokre i wilgotne, a pokrywa śnieżna zalega tu dość długo. Warto o tym pamiętać kompletując garderobę.

 

BŁEDNE SKAŁY W SKRÓCIE

 

  • Parking Dolny na Błędne Skały znajduje się na Szosie Stu Zakrętów. 10 min od Kudowy Zdroju.
  • Wjazd na górny parking jest płatny (30 zł) i odbywa się tylko przez kwadrans o pełnych godzinach (9-9:15, 10-10:15, 11-11:15 itd..). Wjazd zajmuje około 8 min. Kupując bilet na przykład na godzinę 11, należy kupić wjazd na parking także na 11. Wjazdy w lipcu odbywają się od 8 do 19, a ostatni zjazd o 20.30 (warto sprawdzić tutaj: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html). Zjazdy zaczynają się od w pół do pełnej godziny (10:30-10:45, 11:30-11:45 itd.).
  • Pamiętajcie, że ruch na parkingu na Błędnych Skałach jest jednokierunkowy! Będąc na parkingu, warto wybrać się na tamtejszy punkt widokowy! Jest położony nieco dalej od wejścia na szlak i osoby, które parkują na samym początku, mogą go nie zauważyć, a szkoda.
  • Błędne Skały to szlak biletowany. Bilety można kupić w kasie na górnym parkingu, w kasie tuż przed wejściem na szlak, albo online: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html. Od 2022 roku na trasę wpuszczane jest maksymalnie 400 osób na godzinę. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do 4. roku życia wchodzą bezpłatnie. Kupując bilet na 11, możemy wejść na szlak od 11.00 do 11.59!
  • Pętla przez Błędne Skały to 1,2 km, co powinno zająć około godziny. Jednak tylko połowa trasy prowadzi przez skalny labirynt. Powrót odbywa się wygodną leśną trasą wzdłuż polsko-czeskiej granicy.
  • Niektóre przejścia są naprawdę wąskie, dlatego warto nie brać na szlak dużych plecaków.

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe