Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju; idealne miejsce z dziećmi na niepogodę.  

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty na Ziemi Kłodzkiej.

 

Warto odwiedzić je ze względu na architekturę budynku oraz jego historię, a także ciekawe ekspozycje na temat papiernictwa oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach czerpania papieru.

Muzeum mieści się w ponad 450-letnim młynie papierniczym, który jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, a także jednym z niewielu na świecie. Aktualnie trwają pracę nad wpisaniem go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie młyn ma status pomnika historii.

 

Z PAPIEREM PRZEZ DWA TYSIĄCLECIA

 

Wystawa główna w Muzeum Papiernictwa pozwala na dowiedzenie się więcej na temat historii papieru. Podczas zwiedzania można zobaczyć historyczną halę produkcyjną, pomieszczenia z zabytkowymi polichromiami, a także galerię papieru.

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie. W cenie biletu jest możliwość skorzystania z audio-przewodnika. Są dwie trasy zwiedzania, dla dzieci i dla dorosłych. Lektor dopasowuje liczbę informacji do wieku.

SZTUKA I PIENIĄDZE

 

Ciekawą atrakcją jest także wystawa „Sztuka i pieniądze”, na której zaprezentowane są polskie banknoty z lat 1794-2017. Na wystawie jest wiele elementów multimedialnych. Można też sprawdzić jak zabezpieczone są nasze banknoty (np. pod mikroskopem, czy światłem UV).

 

WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU

 

Ciekawą formą zwiedzania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest udział w warsztatach czerpania papieru. Podczas zajęć można wykonać kartkę z elementami roślinnymi techniką opracowaną w średniowiecznych Włoszech (papier czerpany).

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W MUZEUM PAPIERNICTWA?

  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju znajduje się ok. 15 km od apartamentów CamInSki. Muzeum mieści się tuż przy drodze nr 8 przy ul. Kłodzka 42.
  • Przy muzeum znajduje się bezpłatny parking.
  • Muzeum w okresie wakacyjnym otwarte jest od 9 do 18 (w niedziele do 16).
  • Na zwiedzanie warto zarezerwować minimum 2 godziny.
  • W muzeum znajdują się dwie wystawy. Bilety do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju kosztują 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Można kupić bilet na pojedynczą wystawę.
  • W obiekcie są także bilety rodzinne, a ich cena uzależniona jest od liczby zwiedzających (maksymalnie 2 osoby dorosłe). Bieżące ceny warto sprawdzić na stronie: https://muzeumpapiernictwa.pl/cennik-turysci-indywidualni/
  • W poniedziałki zwiedzanie ekspozycji wystawy głównej jest bezpłatne.
  • Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach. Udział trzeba zarezerwować pod numerem telefonu 748-627-424. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 5. roku życia i trwają 1 godzinę. Koszt udziału w warsztatach to 19 zł.

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój Muzeum Papiernictwa