Szczeliniec Wielki - wyprawa w góry z dziećmi

Szczeliniec Wielki – czyli wyprawa z dziećmi w góry stołowe.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wznosi się na wysokość 919 m. n.p.m. górując nad otoczeniem. Warto go odwiedzić ze względu na fenomenalne widoki ze szczytu, klimatyczne schronisko oraz ciekawe formacje skalne. Trasa na szczyt, choć miejscami stroma i urozmaicona licznymi schodami, jest dość krótka i przystępna nawet dla mniej doświadczonych turystów.

 

KTÓRĄ TRASĘ NA SZCZELINIEC WYBRAĆ?

 

Na Szczeliniec Wielki można dojść na kilka sposobów. My polecamy wam pętlę z Karłowa, w którym znajduje się dobra infrastruktura turystyczna (restauracja, bary, parkingi) oraz plac zabaw i Park Dinozaurów dla dzieci (klik).

JAK WYGLĄDA TRASA NA SZCZELINIEC WIELKI? ŻÓŁTY SZLAK NA SZCZYT

Trasa z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego i z powrotem to 3,5 km.

Początkowo trasa z parkingów prowadzi przez deptak, wśród licznych stoisk z pamiątkami, lodami oraz puntami gastronomicznymi. Po około 700 metrach wchodzimy na teren lasu. Chcąc wejść na szczyt należy obrać żółty szlak, który niemal w całości stanowią schody. Początkowo było ich 665. Trasa żółtym szlakiem do Schroniska Na Szczelińcu to droga dwukierunkowa. Schodzić będziemy zielonym szlakiem przez Labirynt Skalny, który jest drogą wyłącznie w dół.

Trasa na szczyt nie ma zbyt wielu formacji skalnych. Dopiero nieopodal schroniska, już na płaskim szczycie Szczelińca Wielkiego, znajduje się tzw. Ucho Igielne, które dziś wcale nie wydaje się być taką wielką przeszkodą. Warto jednak mieć na uwadze, że tutejsze piaskowce wciąż są wypłukiwane przez wiatr i wodę. Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki jeszcze 200 lat temu uznawany był za niezdobyte. Dopiero chęć wybudowania na jego szczycie fortu, podobnego do tego w Srebrnej Górze, sprawiło, że przetarto szlak, często przy użyciu materiałów wybuchowych. Więcej o Górach Stołowych dowiecie się w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych (klik).

 

SCHRONISKO NA SZCZELIŃCU WIELKIM I PÓŁNOCNE TARASY WIDOKOWE

 

Na szczycie Szczelińca Wielkiego w 1845 roku wybudowano schronisko w stylu tyrolskim. Jego architektura i położenie zachwyca do dziś. Kawa wypita z tutejszych tarasów widokowych smakuje jeszcze lepiej. Widać z nich czeską część Gór Stołowych, czyli Broumovske Steny, a także Karkonosze, Góry Sowie i Góry Kamienne

W ramach ciekawostki warto dodać, że jest to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Dodatkowo, nie ma tu możliwości wjazdu samochodem, ani quadem, a cała żywność transportowana jest windą towarową z miejscowości Pasterka.

 

LABIRYNT SKALNY NA SZCZELIŃCU

 

Tuż za budynkiem schroniska znajduje się wejście do Labiryntu Skalnego na Szczelińcu Wielkim. Jest tu też kasa biletowa, w której należy uiścić opłatę za wejście na szlak. Co ciekawe, opłaty są tu pobierane już od 1804 roku i zarówno wówczas, jak i dziś przeznaczane są na utrzymanie trasy.

Labirynt Skalny to szlak poprowadzony wśród wąskich szczelin skalnych, przez drewniane kładki, aż do południowych tarasów widokowych. Ścieżka jest niezwykle urozmaicona i wielokrotnie prowadzi w dół, by później wznieść się ku górze.

Warto ją odwiedzić i poszukać swoich ulubionych widoków i skał. A jest w czym wybierać, znajduje się tu m.in. Fotel Pradziada, zwany również Tronem Liczyrzepy, który jest najwyższym punktem na Szczelińcu Wielkim, Małpolud, czy Wielbłąd.

Zachwycająca jest także trasa w dół. Widoki zapadają w pamięć i sprawiają, że po zejściu do Karłowa ma się ochotę na powtórkę.

 

TRASA NA SZCZELINIEC WIELKI W SKRÓCIE

 

  • Na trasie przygotuj się na dużą liczbę schodów. Trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych.
  • Szczeliniec to główna atrakcja Gór Stołowych. W sezonie bywa tłoczno, dlatego warto wybierać dni poza weekendem, albo poza sezonem.
  • Labirynt Skalny na Szczelińcu to płatny odcinek trasy. Bilety można kupić w kasie za schroniskiem, albo online: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html. Od 2022 roku na trasę wpuszczane jest maksymalnie 400 osób na godzinę. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do 4. roku życia wchodzą bezpłatnie.
  • Parkingi w Karłowie znajdują się 12 km od apartamentów CamInSki.
  • Trasa z parkingu w Karłowie na Szczyt Szczelińca Wielkiego z Karłowa to 1,4 km niebieskim szlakiem i 183 metrów przewyższenia. Trasa w dół przez Labirynt Skalny ma 2,1 km. Cała trasa wg map powinna zająć 1 godzinę i 11 minut. 
  • Alternatywna trasa z Szlak z parkingu „Szczeliniec Wielki parking” położonego 15,8 km od apartamentów CamInSki, na drodze z Karłowa do Pasterki to łącznie 2,9 km, z czego 700 m w górę (130 metrów przewyższenia) i 2,2 km w dół (przez Skalny Labirynt). Wejście i zejście tą trasą to także około 1 godziny i 11 minut. 

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi

Szczeliniec Wielki z dziećmi