Pasterka – wieś na końcu świata

Pasterka – wieś na końcu świata

Podczas zwiedzania Ziemi Kłodzkiej i Gór Stołowych warto zarezerwować sobie chwilę na wyprawę na koniec świata.

 

Jest to malowniczo położona wieś u stóp Szczelińca, w której znajduje się jeden z piękniejszych widoków na najwyższy szczyt Gór Stołowych.

Pasterka to mała miejscowość tuż przy polsko-czeskiej granicy. Przed wojną mieszkało tu tysiąc osób, a aktualnie jest ich zaledwie… 21. Warto wybrać się na spacer po wsi szukając śladów dawnych domostw i gospodarstw.

 

SCHRONISKO PTTK PASTERKA

 

Turyści z pewnością dostrzegą walory znajdującego się na przepięknej łące Schroniska PTTK Pasterka na wysokości 700 m n.p.m. W obiekcie można zjeść pyszny obiad, a także napić się czegoś zimnego (lub ciepłego, jeśli przyjedziemy tu zimą).

W budynku, w którym aktualnie znajduje się schronisko kiedyś funkcjonowała strażnica WOP.

Tuż obok schroniska stoi pomnik „Serca pozostawionego w Pasterce”. To symbol tego miejsca, a także atmosfery jaka panuje wśród odwiedzających schronisko. Tuż obok jest rozległa łąka, na której można wylegiwać się bez końca z widokiem na jedyne w Polsce góry płytowe. Zimą to świetne miejsce na sanki, albo wyprawy na nart biegowe.

SZLAK Z PASTERKI NA SZCZELINIEC

 

Z Pasterki, lub jeśli wolicie krótszą wersję, z parkingu na drodze do Pasterki „Szczeliniec Wielki parking” wiedzie najkrótszy szlak na szczyt Szczelińca Wielkiego. To żółty szlak, który miejscami jest dość stromy i wymagający.

Droga z Pasterki do Schroniska na Szczelińcu Wielkim ma 2,2 km i 230 m przewyższenia.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYCIECZKĄ DO PASTERKI?

  • Pasterka znajduje się … na końcu świata, przy ul. Karłowskiej w Pasterce. To zaledwie 25 min od Kudowy-Zdroju.
  • Droga do Pasterki prowadzi malowniczą Szosą Stu Zakrętów, przy której znajduje się wiele ciekawych wyjść na krótkie szlaki m.in. Fort Karola (link), Narożnik (link), a także Karłów, w którym znajduje się najpopularniejsze wejście na Szczeliniec (klik) oraz Park Dinozaurów (klik).
  • W Pasterce nie ma zasięgu telefonicznego

Tuż pod schroniskiem znajduje się bezpłatny parking

Pasterka - wieś na końcu świata

Pasterka – wieś na końcu świata

Pasterka – wieś na końcu świata

Pasterka – wieś na końcu świata