Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie Skały to duże bastiony skalne położone na północno-wschodnim krańcu Gór Stołowych.

Znajdują się na wysokości 600-700 m. n.p.m. i tworzą wysoki na 100 metrów mur. Zachwycają fantazyjnymi formami skalnymi oraz przepięknymi panoramami na okolice Gór Stołowych. Widać stąd Broumovske Steny, Kotlinę Broumovską i Góry Sowie. Punkty widokowe nie są zabezpieczone. To jedna z bardziej widokowych krótkich tras w Górach Stołowych.

Są zdecydowanie mniej popularne i zatłoczone niż Szczeliniec i Błedne Skały, dzięki temu są świetną alternatywą na wycieczki w czasie weekendów.

Na Radkowskich Skałach poprowadzone są liczne drogi wspinaczkowe.

 

JAK WYGLĄDA TRASA NA RADKOWSKIE SKAŁY?

 

Do Radkowskich Skał można dojść niebieskim szlakiem z Radkowa (3,7 km, ok. 85 min) lub spacerem z parkingu na Szosie Stu Mostów w okolicach 270 stopniowego Stroczego Zakrętu, przy którym znajduje się najbliższy parking.

Trasa na Radkowskie Skały jest prosta i przystępna nawet dla mniej wytrawnym turystów.

 

Wiedzie wśród skalnych grzybów, bastionów i baszt. Radkowskie Skały można okrążyć idąc najpierw górą niebieskim szlakiem wśród bastionów, aż do Rozdroża pod Basztami. Po drodze znajdują się najpiękniejsze punkty widokowe na szlaku. Radkowskie Bastiony mają swoje nazwy: Dromader, Leśna Igła, czy Zła Pułapka. Na Rozdrożu pod Basztami należy skręcić w lewo obierając zielony szlak u ich podnóża. Szlak wiedzie niemal przez kilometr u stóp 20-30 metrowych formacji skalnych aż do Stroczego Zakrętu.

 

TRASA DO RADKOWSKICH BASTIONÓW W SKRÓCIE

 

  • Radkowskie Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, ale nie ma konieczności zakup biletów wstępu.
  • W pobliżu znajdują się dwa parkingu: „Radkowskie Skały” na Szosie Stu Zakrętów (znajduje się 15,9 km (ok. 23 min) od apartamentów CamInSki) i „Stroczy Zakręt” 16,7 km – bliższy szlaku, ale mniejszy.
  • Szlak z parkingu „Radkowskie Skały” do punktu widokowego na Radkowskich Skałach to 1,2 km niebieskim szlakiem i 31 metrów przewyższenia. Spacer w jedną stronę powinien zająć około 20 minut (900 m trasy wiedzie szosą).
  • W Radkowskich Skałach można zrobić krótką, wycieczkową pętle, 3,8 km i 121 metrów przewyższenia minut (900 m trasy wiedzie szosą). https://mapa-turystyczna.pl/route/w5xo#50.47804/16.39011/15)

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Radkowskie SKAŁY

Błędne Skały z dziećmi - góry stołowe