Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

W Kudowie-Zdroju znajduje się charakterystyczna Kaplica Czaszek. To jedyny taki obiekt w Polsce, jeden z niewielu na świecie. I choć wizyta w miejscu zbudowanym ze szczątek ludzkich dla bardziej wrażliwych osób może być nie do pomyślenia, to warto znać historię jej powstania.

 

HISTORIA KAPLICY CZASZEK W CZERMNEJ

 

Kudowa-Zdrój leży na terenie, na którym przez wieki ramię w ramię żyli i pracowali Polacy, Czesi i Niemcy. Czasem w pokoju, a czasem w wielkiej nienawiści na tle religijnym, ale też o ziemię. Przechodziły tędy wojska Wojen Śląskich, Wojny Siedmioletniej: Prusacy, Austriacy, Mongoli, Tatarowie, czy Skandynawowie.

W 1776 miejscowy ksiądz Wacław Tomaszek odkrył na skarpie przy kościele zbiorową mogiłę. Postanowił zbudować grobowiec, by uszanować szczątki zmarłych. Z czasem okoliczni mieszkańcy przynosili tu bezimienne kości znalezione na swoich polach. Czaszki i kości posegregowano, oczyszczono, wybielono i zbudowano z nich kaplicę – swoiste muzeum czaszek, choć de facto to także muzeum kości. W kaplicy znajduje się 3 tys. czaszek i kości ludzkich Dodatkowo pod kaplicą złożono dodatkowe 20-30 tys. szczątków… Choć tak naprawdę nikt nigdy ich nie policzył.

JAK WYLĄDA ZWIEDZANIE KAPLICY CZASZEK

 

Wizyta w Kaplicy Czaszek odbywa się w grupach z przewodnikiem. Każdą grupę oprowadza siostra zakonna, która opowiada o historii kaplicy, oraz symbolicznym znaczeniu tego miejsca.
Na raz wpuszczane jest kilkanaście – kilkadziesiąt osób. Uwaga: ze względu na częste wizyty grup zorganizowanych, kolejka do zwiedzania może wydawać się bardzo długa. Radzimy dowiedzieć się w kasie o kolejność wejść, bo może się okazać, że w kolejce stoi jakaś mała, niekompletna grupa, do której można dołączyć, co oszczędzi sporo czasu na czekanie.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W KAPLICY CZASZEK W KUDOWIE-ZDROJU?

 

  • Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju znajduje się w Kudowie-Zdrój Czermna, w Kościele św. Bartłomieja przy ul. Moniuszki 8.
  • Wstęp do Kaplicy Czaszek jest płatny

  • Nie polecamy zwiedzania kaplicy dzieciom, ani osobom bardzo wrażliwym.
  • We wnętrzu kaplicy nie można robić zdjęć
  • Przy Kaplicy Czaszek znajduje się płatny parking.
  • Do Kaplicy Czaszek można dojść pieszo z Kudowy-Zdroju. Można pójść zielonym szlakiem przez alejki Góry Parkowej albo ulicą Stanisława Moniuszki okalając szczyt. Dojście szlakiem to około 45 minut spaceru w jedną stronę.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej