Na końcu świata, czyli w dzielnicy Pstrążna leżącej tuż przy polsko-czeskiej granicy, znajduje się malowniczo położone Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Muzeum składa się z zabytkowych obiektów drewnianej architektury ludowej.
We wnętrzu chałup znajdują się tematycznie rozłożone sprzętu, które towarzyszyły mieszkańcom tych ziem od XVIII wieku. Zwiedzanie skansenu rozpoczynamy od budynku zabytkowej kuźni. Dalej jest efektownie wyglądający budynek XIX-wiecznego Zajazdu z galeryjką pochodzący z Szalejowa Dolnego. Z balkonu rozpościera się widok na piękne łąki, ale to dopiero pierwszy z wielu ciekawych punktów widokowych w skansenie.
Dzieci ucieszy na pewno spotkanie tutejszymi królikami, a także owcami, które ulokowały się w jednej z zagród tutejszych gospodarstw. Na terenie skansenu znajduje się także ścieżka edukacyjna „Domowy Ogród Baby Jagi” poświęcona roślinom niebezpiecznym (trującym), które występują na tych terenach. Zwiedzanie ogrodu można urozmaicić czytając legendy (jest ich kilkanaście). Na końcu drogi znajduje się mały domek, w którym zamieszkała czarownica z legend.
Skansen położony jest na wzgórzu w sąsiedztwie lasu. Jest tu wiele urokliwych zakątków, w których można odpocząć w cieniu. Zachęcam Was do wędrówki na sam szczyt wzgórza, do wiatraka koźlaka, który został sprowadzony z Jabłowa (koło Starych Bogaczowic).
Wchodząc do środka mamy szansę nie tylko zobaczyć jak wyglądało wnętrze młyna, ale także podziwiać widoki. Ponoć przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd nawet karkonoską Śnieżkę. Na zadaszonym tarasie widokowym znajdują się lunety.
Ciekawostka – młyn był w użytku aż do lat 50-tych ubiegłego wieku.