Park Zdrojowy Kudowa Zdrój

admin

30 czerwca 2022

Brak komentarzy

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Co robić będąc z dziećmi w Kudowie Zdroju.

Kudowa Zdrój

 

Kudowa Zdrój to jedna z piękniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Leży tuż przy polsko-czeskiej granicy, na Ziemi Kłodzkiej , w kotlinie pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Orlickimi. Jest doskonałą bazą wypadową na górskie wędrówki, ale sama także oferuje szereg atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu na łonie przyrody i nie tylko.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

 

Sercem miasta już od XVII wieku jest Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Jego pojawienie się w mieście ma ścisły związek z odkryciem na tych ziemiach bogatych w minerały wód zdrojowych i intensywnym rozwojem uzdrowiska.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju leży w samym centrum miasta zajmując niemal 13 hektarów powierzchni. Główne wejście do parku znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Stanisława Moniuszki i Zdrojowej tuż obok pięknego budynku uzdrowiskowego „Polonii”. Prócz sanatorium mieści się w nim Teatr Zdrojowy im S. Moniuszki, w którym odbywają się koncerty znanego na całym świecie Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.

Wchodząc do parku wita nas przepiękna fontanna, dywany kwiatowe, a także aleja z dziesiątkami okazałych palm. Po jednej stronie plac zamyka Sanatorium Zameczek, po drugiej Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie Zdroju, która uchodzi za jedną z piękniejszych na Dolnym Śląsku.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

Pijalnia Wód Leczniczych w Kudowie Zdroju

 

Pijalnia Wód Leczniczych w Kudowie Zdroju została zbudowana na początku XX wieku nawiązując stylem architektonicznym do baroku i secesji. Ma półkolisty kształt. Przy wejściu znajduje się zabytkowa studnia, najstarsze ujęcie wody mineralnej w Kudowie-Zdroju pochodzące jeszcze z 1587 roku.

W budynku pijalni można spróbować wód mineralnych z dwóch źródeł: Śniadecki i Marchlewski. Obie wody dostępne są w wersji ciepłej i zimnej. Warto mieć ze sobą swój własny kubeczek, choć na miejscu można zakupić pamiątkowe „pijałki” lub kubeczki jednorazowe. Kuracjusze mogą korzystać z pijalni bezpłatnie, pozostałych gości obowiązują bilety wstępu (4 zł za osobę dorosłą i 1,5 zł za dziecko od 7. roku życia). Pijalnia jest czynna od 7 do 18 w tygodniu i od 10 do 18 w weekendy.

Będąc w środku warto zwrócić uwagę nie tylko na intensywnie zieloną roślinność i charakterystyczny zapach wydobywający się z kraników z wodą, ale także na ściany pokryte malowidłami. To dzieła węgierskiego malarza Arpada Moldara przedstawiające walory Dolnego Śląska z początku XX wieku.

W bliskim sąsiedztwie Pijalni Wód Mineralnych znajduje się muszla koncertowa i hala spacerowa, zwana także „Teatrem pod Blachą”. W obu miejscach rozbrzmiewa muzyka podczas koncertów Festiwalu Moniuszkowskiego odbywającego się w Kudowie Zdroju już od 1962 roku.

Promenada w Kudowie; czas na lody, wodę i zabawę!

 

Przez park prowadzi szeroka promenada. Rozpoczyna się na placu obok Pijalni, a kończy na malowniczym stawie.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju od początku zaaranżowany był w stylu angielskim. Porasta go bujna roślinność, zarówno rodzima, jak i egzotyczna. Tutejsze rośliny sprowadzono z Ameryki Północnej, czy Bliskiego Wschodu. Wśród wiekowych świerków sudeckich, buków purpurowych, czy jesionów wyniosłych spotkać tu można różaneczniki, agawy, kaktusy, opuncje, czy draceny.

Tuż przy promenadzie znajduje się źródło Moniuszki, czyli odwiert K200. Można tu bezpłatnie spróbować niefiltrowanej wody mineralnej. Po drugiej stronie promenady, nieco ukryty znajduje się plac zabaw dla dzieci, a kawałek dalej powstaje tężnia solankowa (otwarcie planowane na lipiec 2022).

 

Góra Parkowa 477 m n.p.m. w Kudowie Zdroju, idealna na spacer z dziećmi

 

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju naturalnie przechodzi w las na zboczach Góry Parkowej. Ta wznosząca się na wysokość 477 m n.p.m. góra jest już częścią masywu Gór Stołowych. Przez Górę Parkową poprowadzony jest zielony szlak turystyczny, a na południowym zboczu znajduje się Altana Miłości, która jest doskonałym puntem widokowym na okolice. Ogród Muzyczny.

 

Ogród Muzyczny w Kudowie-Zdroju

 

Dzisiejsza historia i renoma Kudowy-Zdroju niewątpliwie związana jest ze wspominanym Festiwalem Moniuszkowskim organizowanym tu od 1962 roku. Zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia słychać w mieście przepiękną muzykę, która rozbrzmiewa w tutejszym Teatrze Zdrojowym, a także w Parku Zdrojowym.

Inicjatorem Festiwalu Moniuszkowskiego był tutejszy społecznik, harcmistrz Władysław Skoraczewski. W podziękowaniu za sprowadzenie do Kudowy-Zdroju wielkiej sztuki, na skrzyżowaniu ulicy Zdrojowej i Jana Pawła II urządzono skwer jego imienia.

Ogród Muzyczny w Kudowie-Zdroju stał się jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Znajdują się tu rzeźby instrumentów przyozdobione kwiatami.

Co jeszcze można robić z dziećmi będąc w Kudowie-Zdroju? Co zobaczyć, gdzie się bawić i gdzie zjeść?

 

 • Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

 • Pijalnia Wody Mineralnej

 • Park Linowy i Rozrywki Kudowa Zdrój

 • Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

 • Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju

 • Muzeum Zabawek Bajka

 • Muzeum Żaby wraz ze ścieżka edukacyjną „Płazy”

 • Ścieżka dydaktyczna Płazy

Najlepsze parki rozrywki i place zabaw dla dzieci w Kudowie-Zdroju

 

 

 • Capitalna Zabawa

  • Adres: Jana Matejki 1, 57-350 Kudowa-Zdrój

  Park linowy i park rozrywki

  • ul. Słoneczna 2a, 57-350 Kudowa-Zdrój

  Darmowy plac zabaw w Parku Zdrojowym:

  • Adres: Aleja Jana Pawła II, 57-350 Kudowa-Zdrój
   Godziny: Czynne całą dobę

Gdzie zjeść będąc w Kudowie Zdroju? Polecamy: Cudova Bistro oraz cukiernia Asia Basia.

 

Dlaczego właśnie warto zjeść w Cudova Bistro? Prawie sześciuset użytkowników Tripadvisor  dało nam średnią ocenę 4.5 na 5. Natomiast z ponad 3 tys. użytkowników Google nasza średnia to również 4.5 na 5 – DZIĘUJEMY – Mamy nadzieję, że po zjedzeniu czegoś absolutnie pysznego dacie nam pełną piątkę(staramy się, bardzo).

Najlepsza cukiernia w Kudowie-Zdroju? Oczywiście Cukiernia Asia Basia ul. Zdrojowa 38a,  powali każdego łasucha z nóg! W opiniach Google dostaliśmy zawrotne 4.6 na podstawie niemal 800 klientów. Bardzo, bardzo dziękujemy!

Czym możemy się pochwalić:

 • LODY: tylko naturalne składniki – jaja, śmietana, mleko, owoce…
 • MAKARONIKI: Francuskie ciasteczka przygotowane z białek, migdałów i cukru.
 • TORTY, CIASTA, PĄCZKI, KAWA…

Zapraszamy.